21.45°C

Bitlis Konağı Hizmete Açıldı

Bağcılar Belediyesi tarafından Bitlisli vatandaşların çoğunlukta yaşadığı Demirkapı Mahallesi’nde yapılan Bitlis Konağı hizmete açıldı. Ahlat taşından yapılan bina, Bitlis kültürüne yaşatacak etkinliklere ev sahipliği yapacak.

Bağcılar Belediyesi nostalji bahçelerinden biri olan Ceviz Bahçesi’nin içine inşa edilen Bitlis Konağı’nın açılışı yapıldı. Programa; Bağcılar Kaymakamı Abdullah Uçgun, Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir, Bilkon Bitlis Dernekler Federasyonu Başkanı Selim Korkmaz ve Demirkapı Mahallesi sakinleri katıldı.

Bitlis Konağı Hizmete Açıldı

Cumhurbaşkanı, Bağcılar’da 97 Tesisin Açılışını Yaptı

Bağcılar’da yapımı tamamlanan ve toplumun her kesimine hitap eden 97 tesisin açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı bir törenle yapıldı. Bağcılar’ı desteklediklerini ve asla ihmal etmediklerini söyleyen Erdoğan, “Bağcılar, bizim gözbebeğimiz olan ilçelerimizdendir. İlk yola çıktığımız andan itibaren bize çok güçlü destek veren Bağcılar'ın kalbimizde ayrı bir yeri var” dedi.

Cumhurbaşkanı, Bağcılar’da 97 Tesisin Açılışını Yaptı

Depremden Sonra Kentsel Dönüşüm Talebi 4 Kat Arttı

Kahramanmaraş merkezli depremin ardından Bağcılar’da vatandaşlar, kentsel dönüşüme yöneldi. Kentsel dönüşüm için başvuranların sayısı 4 kat arttı. Depremden önce günlük 15 olan başvuru sayısı 60’a çıktı. Bağcılar Belediyesi’ne giden ilçe sakinlerinden kimi çalışmalar hakkında bilgi alıyor kimi de başvuru yapıyor.

Depremden Sonra Kentsel Dönüşüm Talebi 4 Kat Arttı

Bağcılar'da 5 Bin TL'nin Altında Kiralık Ev Yok

İstanbul'da sürekli ve düzenli yükselen konut kiraları nedeniyle kiralık ev bulmak ve kiralamak imkansız bir duruma geldi. Bağcılar ilçemizde de büyük bir konut krizi baş göstermiş durumda. Merkez Mahallesi ve Çınar Mahallesi'nde fiyatlar ateş pahası seviyelere gelirken, dar ve orta gelirliler yavaş yavaş Yüzyıl Mahallesi, İnönü Mahallesi'nde ev arar oldular. Bağcılar'ın merkezi mahallerinde 5 bin TL'nin altında ev bulmak imkansız gibi. Krizi fırsata çeviren Bağcılarlı bazı ev sahipleri 5 yılını dolduran kiracılara kira tespit davaları açarak, yüzdelik artışın yanısıra 'düzeltme' talep ederken, 10 yılı geçenlere noterler aracılığıyla evi tahliye ihtarnameleri yağıyor. Kira tespiti ve tahliye davalarında büyük artış var.

Sahibinden.com verileri dikkat alıp baktığımız bu gün itibari ile,

Çınar Mahallesi En düşük: 5.500 TL En yüksek: 25.000 TL

Göztepe Mahallesi En düşük: 5.750 TL En yüksek: 24.500 TL

Merkez Mahallesi En düşük: 5.900 TL En yüksek: 17.000 TL

100. Yıl Mahallesi En düşük: 5.750 TL En yüksek: 10.500 TL

15 Temmuz Mahallesi En düşük: 4.750 TL En yüksek: 34.500 TL

Bağcılar'da eskiden kiraların 'daha uygun' olduğu İnönü Mahallesi, 15 Temmuz Mahallesi, Barbaros Mahallesi gibi mahallelerde dahi 2-3 çocuklu ailelerin ihtiyacı olan dairelerin kirası ortalama 4 bin liradan başlıyor.

Yenimahalle, Kirazlı Mahallesi ve Çınar Mahallesi'nde son yıllarda sayıları hızla artan site içinden bir daire kiralamak en az 6-7 bin lirayı buluyor. Çınar, Merkez, Kirazlı, Güneşli gibi daha merkezi mahallelerde oturmak içinse yüksek bir gelire sahip olmak gerekiyor.

Bağlar Mahallesi En düşük: 5.500 TL En yüksek: 35.000 TL

Kemalpaşa Mahallesi En düşük: 4.250 TL En yüksek: 18.500 TL

Mahmutbey Mahallesi En düşük: 4.800 TL En yüksek: 24.000 TL

İnönü Mahallesi En düşük: 5.500 TL En yüksek: 7.500 TL

Fevzi Çakmak Mahallesi En düşük: 4.500 TL En yüksek: 20.000 TL

Bağcılar'da kiralar son 1 yılda ortalama yüzde 84 arttı

Kiralık ve satılık konut piyasasındaki istatistikler durumun vehametini ortaya koyuyor. Öncelikle kira fiyatlarına bakacak olursak, nisan ayında resmi üst sınır yüzde 29,88 (TÜFE'nin 12 aylık ortalaması esas alınıyor) oranında açıklandı ancak üç büyük şehirdeki artışlar bunun 3 katından daha fazla.

Kira fiyatlarındaki yıllık artış oranı şubatta bir önceki aya göre İstanbul’da 14,6 puan, Ankara’da 24,7 puan, İzmir’de 12 puan arttı. Yıllık kira artış oranı İstanbul’da yüzde 112,3, Ankara’da yüzde 106,7, İzmir’de yüzde 74 oldu. Böylelikle kiralık konutların ortalama metrekare fiyatı İstanbul’da 49 TL’ye, Ankara’da 24 TL’ye, İzmir’de ise 30 TL’ye yükseldi. Özetle kiralar son bir yılda ortalama iki kat arttı.

Yasa kimi koruyor?

Yasal düzenlemelere göre ev sahipleri, 5 yılın sonunda kira tespit davası açarak, 'düzeltme' adı altında yüzdelik oranların çok üzerinde zam talep edebiliyor. Gayrimenkul hukuku uzmanlarına göre karşılıklı uzlaşmayla bir rakam belirlenmemesi halinde ev sahiplerinin bu tür durumlarda açtığı davanın sonuçlanması 2 yılı bulabiliyor.

Ev sahipleri, 10 yıllık sürenin dolması halindeyse herhangi bir gerekçe göstermek zorunda olmadan tahliye davası açarak, kiracıyı çıkartabiliyor. Sadece uzama süresinin bitiminden en az 3 ay önce kiracıya yazılı olarak fesih bildirimi yapmak zorunda... 

Bağcılar'da 5 Bin TL'nin Altında Kiralık Ev Yok
Image

Download Our Mobile App

Image
Image