Borsa İstanbul Hisselerinde Arındırma Oranları

Borsa İstanbul Hisselerinde Arındırma Oranları

Bordasa işlem Gören hisslerde arındırma oranlarını okuyucularımızın bilgisine sunuyoruz.

İslami hassasiyeti olan yatırımcıların önem verdiği hissede arındırma oranlarını yayınlıyoruz. Borsada işlem yapan veya yapacak olan yatırımcıların gelirlerinden ne kadar arındırma yapmaları gerektiği oranı bilmeleri açısından arındıma oranlarını yayınlıyoruz.

Arındırma, katılım endeksi kriterlerine göre oluşturulmuş dönemsel listedeki hisselerin alım satımından edilen kârdan uygunsuz gelir oranındaki parayı elden çıkarmaktır. Arındırma işlemi bir hisseden kâr edildiğinde uygulanmalıdır.

Arındırma oranları %2 in altında olan hisseler

Borsasa işlem yapan yatırımcıların helal- haram - faiz hassasiyeti olanların arındırma oranlarına göre işlem yapmaları gerekmektedir. Gelirlerinden arındırma yaparak kazançlarından arındırılan kısmı hayır yapmaları istenmektedir.

Arındırma Oranları %2 in üstünde olan hisseler

Hisselerde Arındırma Nasıl Yapılır

İlk teknikte arındırma işlemi elde edilen kâr payları üzerinden yapılmaktadır. Bu yöntemde toplam gelirler içinde haram unsurlardan kaynaklanan gelirler oransal olarak hesaplanıp bulunan oran elde edilen kâr payları ile çarpılarak sadaka olarak verilmesi gereken fon miktarı hesaplanır

Tags