Evde Şeker Düşürmenin Yolları Nelerdir?

Evde Şeker Düşürmenin Yolları Nelerdir?

Her ana öğünden sonra 20 dakikalık bir yürüyüş, kan şekeri seviyelerinde önemli bir düşüşe yol açar. Tip 2 diyabeti daha basit bir şekilde önleyemezsiniz. Bu uygulama, annenin ve doğmamış çocuğun kan şekeri seviyelerini sağlıklı bir aralıkta tutmak için gebelik diyabetinde de başarıyla kullanılmaktadır.

Bacaklar en büyük kas grubumuz olduğundan, glikojen şeklinde büyük miktarlarda şeker tüketirler. Bu, kas glikojeni olarak depolanır ve fiziksel aktivite sırasında kullanılır. Bu, kan şekeri seviyenizi sadece yürüyüşlerle değil, her şeyden önce bacaklara yönelik hedefli kuvvet antrenmanlarıyla kalıcı olarak düşürebileceğiniz ve böylece değerlerinizi uzun vadede doğru yönde hareket ettirebileceğiniz anlamına gelir.

Bol Su İçmek

Temel olarak, daha fazla su içmek ve şekerli meşrubatlardan kaçınmak obezite ve diyabete karşı yardımcı olur. Aslında, etkilenen kişiler kişisel sıvı dengelerini bilinçli bir şekilde yöneterek diyabetin seyrini olumlu yönde etkileyebilirler. Bu anlamda, eğer kişi tip 2 diyabet için yüksek risk altındaysa, hastalığın gelişimini geciktirebilir bile. Dünya çapında yapılan araştırmalar da meşrubat tüketiminin obezite gibi tehlikelerini ve su içmenin sağlık açısından faydalarını kanıtlamaktadır.

Egzersiz Yapmak

Bir kişinin ne kadar çok kası varsa, kan şekeri seviyesi o kadar iyi düşer. Kaslar dinlenme halindeyken, yani hiç kullanılmadıkları zamanlarda bile yağ dokusundan daha fazla enerji tüketirler. Bu nedenle diyabet hastaları hedefe yönelik kuvvet egzersizleriyle kaslarını geliştirmelidir.

Düzenli dayanıklılık antrenmanı da önemlidir. İlaçlar olmadan bile kan şekeri seviyelerini kalıcı olarak düşürebilir. Bunu başarmak için haftada dört kez egzersiz yapmak en iyisidir: Bu şekilde, kasların şeker depolarını yenilemek için iki günden az bir süreye ihtiyacı olduğundan, kan şekerini düşürücü etki sürekli olarak devam eder.

Stres, diğer şeylerin yanı sıra, vücutta daha yüksek kortizol seviyelerine yol açar. Stres hormonu kortizol, insülinin etkisini engeller ve aynı zamanda vücutta glikoz üretimini uyarır, böylece iki farklı mekanizma yoluyla kan şekeri seviyesini yükseltir.

Kilo Vermek

İnsülin, yağ kazanımını teşvik eden bir yağlanma hormonu olduğundan, düşük insülin seviyesi yağ azaltmaya yardımcı olur. Prensip olarak günde iki öğün yemek bile yeterli olabilir. Tip 2 diyabeti olan kişiler de aralıklı oruç tutarak kilo verebilirler.

Kaynak: https://www.tugbayaprak.com/seker-dusuren-besinler/

Tags

Download Our Mobile App

Image
Image