Çarşamba, 24 Ekim 2018

öğrenciler aşı olduBağcılar’da 49 ilköğretim okulu ile 53 Ortaokul’un 1’inci ve 8’inci sınıfında okuyan toplam 23 bin öğrenciye tetanoz-difteri, kızamık, kızamıkçık ve kabakulak aşısı yapıldı.

Sağlık Bakanlığı tarafından ulusal aşı programı kapsamında Bağcılar’daki okulların 1. ve 8. sınıf öğrencilerine uygulanan Okul Aşı Kampanyaları Kapanış Programı, Vakıflar Ortaokulu’nda düzenlendi.

Programda aşı kampanyasının önemini anlatan bir sinevizyon gösterimi yapıldı. Ardından bir konuşma yapan Bağcılar Kaymakamı Orhan Çiftçi,  ülkenin sağlık alanında önemli yatırımlara kavuştuğunu belirtti. Okullardaki aşılama kampanyasında yüzde 98 rakamına ulaşıldığını da hatırlatan Çiftçi “Zannediyorum, Anayasa Mahkemesi’nin kararı yüzünden yüzde 100 aşılama yapılamıyor. Aşı yapılması tercihi aileye bırakılmamalı.” dedi.

“GEÇMİŞTE İNSAN SAĞLIĞI KONUSUNDA İSTİSMARDA BULUNULDU”

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı da ‘sağlam kafa sağlam vücutta olur’ atasözüne atıfta bulunarak, “Zeki, çalışkan ve milletine faydalı nesil yetiştirdiğimizde geleceğimizi sağlıklı ve sağlam temellerle oturtmuş olacağız” diye konuştu.  Geçmişte çocuklara hayvansal gıda olarak verilmesi gereken süt yerine süttozunun içirildiğini de hatırlatan Çağırıcı, “Maalesef bilinçsizlik sebebiyle bu sıkıntılar yaşandı. İnsanlarımızın sağlığı ve eğitimi konusunda istismarda bulunuldu” diye konuştu.

 “23 BİN ÖĞRENCİYE AŞI YAPILDI”

Bağcılar Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Hülya Zengin Tiryaki de Sağlık Bakanlığı’nca yürütülen ulusal aşı programı kapsamında Bağcılar’da 1. ve 8. Sınıf öğrencilere uygulanan Okul Aşı Günleri’nde yaklaşık 23 bin öğrenciye aşı yapıldığını söyledi. Kampanyanın amacının aşı ile korunulabilir hastalıkların ortaya çıkmasını, bu hastalıklardan kaynaklanan sakatlıkları ve ölümleri önlemek olduğunu da vurgulayan Tiryaki, “Bu şekilde hem aşılanan çocuklarımız hem de toplum bireyleri hastalıklardan korunmuş olacak” dedi.Bağcılar’da İlkokul 1. sınıfta öğrenim gören 12 bin 526 öğrenciye dörtlü karma ve KKK (kızamık-kızamıkçık-kabakulak) aşıları uygulandığını belirten Tiryaki, Ortaokul 4. sınıfta öğrenim gören 10 bin 70 öğrenciye de Td (tetanoz-difteri) aşısı uygulandığını söyledi. Tiryaki, ’’Böylece 23 bin civarında öğrencimizi hastalıklara karşı dirençli hale getirdik.” dedi.

İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü Aşı Programları Şube Müdürü Yusuf Fişek ise 39 ilçe arasında öğrenci sayısının en çok Bağcılar’da olduğunu belirterek, “Bağcılar, yüzde 98 aşılama oranı ile 1’inci geliyor. Demek ki, öğrencilerin hepsi aşılanmış. Aşı ile korunabilen hastalıklar gözükmeyecek. İleriki yıllarda sağlıklı nesillerimiz devam edecek” şeklinde konuştu.  Program sonunda aşı programının başarıyla uygulanması sebebiyle tüm okul müdürlerini temsilen 6 okul müdürüne teşekkür belgesi verildi. 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Ramazan Kumanya Paketleri
Marka ürünlerden ramazan kumanya paketleriniz hazır
Tel: (0212) 503 06 02
www.kumanyapaketleri.com

Pimapen Tamiri
Pimapen tamirinde kalite hizmet veriyoruz
Tel: 0532 360 9427
www.pentamiri.com

Ramazan Kumanya Paketleri
Uygun Fiyata Ramazan Kumanya Paketleri
Tel: 0212 568 15 88
ww.ramazankumanyapaketleri.com

Kombi Tamiri - Petek Temizliği
Uzman elemanları ile kombi tamiri ve petek temizliğinde hizmetinizdeyiz. www.istanbulkombitamirservisi.com

Ramazan Kumanya Paketleri
6 farklı Ramazan Kumanya Paketleri ile hizmetinizdeyiz.
Tel: 0212 434 53 75 www.ramazankumanyalari.com

Arısanat Yayınevi
Arı Sanat Yayınevi. www.arisanat.com

İthalattan İmalata Peluş Kumaşlar
Peluş Kumaş çeşitleri imalatçılarımıza uygun fiyata
Tel: 0212 638 74 54 Fax: 0212 648 74 53 www.atlaspeluskumas.com

Kocaeli Pimapen tamiri
Evinizdeki pimapen ve cam kapı tamirlerini uzmanına tamir ettirin
Ücretsiz Servis
Kocaeli Pimapen Tamir Servisi