Perşembe, 21 Ağustos 2014

Bağcılar Kadın ve Aile Kültür Sanat Merkezi’nde meme kanseri üzerine konferans veren Sağlık Eğitim Uzmanı Güzin Ceylan, emzirmenin meme kanseri riskini azalttığını söyledi.

Bağcılar Belediyesi Kadın ve Aile Kültür Sanat Merkezi’nde konferans veren Sağlık Eğitim Uzmanı Güzin Ceylan, meme kanserine ilişkin önemli uyarılarda bulundu. Meme kanserinde risk oranının yaş artışıyla orantılı olarak arttığını ifade eden Ceylan, çocuğunu hiç emzirmeyen kadınların da meme kanserine karşı risk altında olduğunu ifade etti. 45-50 yaş üzeri kadınlar ile yakın akrabalarından meme kanseri olan kadınların risk taşıdığını ifade eden Ceylan, uzun süre kullanılan hormonal ilaçların da meme kanserine sebep olabildiğini belirtti. Ceylan, kötü beslenme, alkol ve sigara kullanımının da meme kanserini tetiklediğinin altını çizdi.

Meme kanserinde erken teşhisin önemine vurgu yapan Ceylan, 18 yaşından sonra kişilerin her ay kendi kendilerini muayene etmeleri gerektiğini söyledi. 18-40 yaş aralığındaki kişilerin ise 3 yılda bir hekim kontrolünden geçmesi gerektiğini anlatan Ceylan, bu kontrolün 40 yaş üzerindeki kadınlar için ise en az yılda bir kez yapılması gerektiğini belirtti.

Alınacak bir takım tedbirlerle meme kanseri olma riskinin azaltılabileceğini ifade eden Ceylan bunları da kilo kontrolü, sağlıklı beslenmek, düzenli egzersiz yapmak, sigara ve alkol tüketiminden uzak durmak, emzirmek, hormonlu ilaç kullanımından uzak durmak olarak açıkladı.

emzirerek meme kanserinden kurtul

Bağcılar Belediyesi’nin “7 Bölge, 7 Renk Kültür Sanat Festivali” Büyük İlgi Görüyor

Bağcılar Belediyesi öncülüğünde düzenlenen ve Adıyamanlılar Vakfımızın da aralarında bulunduğu 81 ilden, 22 sivil toplum kuruluşunun iştirak ettiği “7 Bölge, 7 Renk Kültür Sanat Festivali” büyük ilgi gördü.

Bağcılar Belediyesi’nin düzenlediği festivale Adıyaman’ı temsilen Adıyamanlılar Vakfı ve Adıyaman belediyesi işbirliğince düzenlendi. Adıyaman standında sergilenen Adıyaman ile ilgili ürünleri Adıyaman Belediyesi tarafından karşılandı. Çiğ köfte sektöründe ise, her geçen gün gelinen nokta itibariyle Adıyaman’ın gururu olan OSES Çiğ Köfte ile DOPİNG Çiğ Köfte sponsorluğu üstlendi.

“7 Bölge, 7 Renk Kültür Sanat Festivali” programın açılışından sonra Esenler Kaymakamı ve Bağcılar Kaymakam Vekili Nazım Madenoğlu, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ve beraberindeki heyet Adıyamanlılar standını ziyaret etti.

Adıyaman çiğ köftesinin ikram edildiği gecede bir teşekkür konuşması yapan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, insanların doğduğu ve doyduğu yerin önemli olduğunu bahsederek, “Hepimiz ayrı bir ilin vatandaşı olsak bile sonuç itibariyle İstanbul’da seferî gibi yaşıyoruz. Bu nedenle doyduğumuz yer gibi, doğduğumuz yeri de unutmamamız lâzım. Yani mozaik değil, ebrulî olmuşuz” dedi.

Adıyamanlılar Vakfı Başkanı Ömer Özkartal, “7 Bölge, 7 Renk Kültür Sanat Festivali”nin anlam itibariyle büyük bir derinlik arz ettiğini ve 81 ilden gelen 22 sivil toplum kuruluşunu festival sebebiyle bir araya getirerek kardeşlik havasının oluşturulmasına vesile olan Bağcılar Belediyesi’ne teşekkür borçlu olduğunu söyledi.

Organizasyonun yapımında büyük emeği geçen Adıyamanlılar Vakfı Sivil Toplum Kuruluşu Başkanı Ahmet Demir ise, Adıyaman’ın zengin mutfağı ve kültürü ilgili bilgiler vererek, Adıyaman’ın tarihî ve turizminin yanı sıra zengin mutfağı ve kültürüyle de tanınan bir il olduğunu söyledi.

adıyamanlılar vakfı 7 renk 7 bölge festivalinde

Kaynak: analitikbakis.com

Bağcılar Belediyesi, Papatya ve Site sokakta yol ve kaldırım düzenlemelerini yaptı. Bağcılar’da cadde ve sokak düzenlemeleri devam ediyor.

Bağcılar Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında Papatya Sokak ve Site Sokak’ta kaldırım ve yol düzenlemeleri ve iyileştirme çalışmaları yapıldı. Her iki sokağın da yolları tekrar asfaltla kaplandı. Kaldırım taşları yenilenen sokaklarda güvenlik önlemleri de artırıldı.

ENGELLİLER DE UNUTULMADI

Çalışmalar kapsamında engelliler de unutulmayarak kaldırımlar engelli giriş çıkışlarına uygun hale getirildi. Engelliler için kaldırıma çıkış noktaları yapılırken, döşenen özel taşlarla özellikle görme engellilerin rahat bir şekilde hareket edebilmeleri sağlandı.

papatya ve site sokak kaldırımları yenilendi

istanbulda 15 ilçe yıkılacak

Hükümet afet riski altındaki kentsel alanların dönüşüm projesi için takvimi belirleyerek gerekli adımları atmaya başladı. Bu paralelde 33 ilde kentsel dönüşüm projesi uygulamaya alınacak. 5 Ekim'de 2013'ten itibaren 33 ilde yıkımlar başlayacak. Bu illerden biri de İstanbul. İstanbul'da 15 ilçede aynı anda yıkımlar başlayacak.

Kentsel dönüşüm çalışmalarının 5 Ekim'de başlayacağını söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, 33 ilde ve İstanbul'da bazı ilçelerde aynı anda yıkımın başlatılacağını belirterek, "Evi ciddi riskli olanların evi de yıkılacak. Öncelik rıza esastır. Ancak kimseyle kavga etmeye niyetimiz yok" dedi.

Bayraktar, 5 Ekim'de İstanbul'da yıkım yapılacak ilçeleri şöyle sıraladı:

Beşiktaş, Sultangazi, Sarıgazi, Esenler, Fatih, Beyoğlu, Çekmeköy, Tuzla, Kadıköy, Çatalca, Küçükyalı, Maltepe, Sancaktepe, Hadımköy

MHP Bağcılar İlçe Başkanı Ali Erdemir kızını evlendirdi. Düğün merasimine siyasilerden ve Bağcılar MHP teşkilatından geniş bir katılım vardı.

Bağcılar Kültür Merkezi’nde Nikah merasimine başta; TBMM Başkan Vekili Meral Akşener, MHP Genel Başkan Yardımcısı Reşat Doğru,MHP İstanbul Milletvekili Atilla Kaya,İstanbul Milletvekili İhsan Barutçu,İlçe Başkanları,eski İstanbul ülkü ocakları başkanı Erdem Karakoç,MHP Eski İl yöneticileri, Bağcılar Ülkü ocağı başkanı Aziz Engin ve çok sayıda konuklar katıldı.

Nikah’ı Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı’nın kıydığı nikah töreni’nde TBMM Başkan vekili Meral Akşener,MHP Genel Başkan Yardımcısı Reşat Doğru, Milletvekili Atilla Kaya ve Bahar Argın nikah şahidi oldular.

Bağcılar Meydan ekibi olarak genç çiftlere bir ömür boyu mutluluklar dileriz.

ali erdemir kızını evlendirdi

bağcılar metroda hedef tutmadı

Bağcılar meydan metro inşaatında planlanan hedefler tutmadı. Şaft açma çalışmaları ve düzenlemede 15 eylül hedefi ekim 2012 sonuna ertelendi.

Aksaray-Havaalanı metro hattının Esenler’den Kirazlı’ya uzatılması ve Aksaray-Kirazlı işletmesinin yapılması için devam eden çalışmalarda Bağcılar istasyonunun tünel kazılarının 15 eylül’de bitmesi gerekiyordu. Yüklenici firmanın hedefleri arzu edilen çerçevede oluşmayınca hedefler bir aylık gecikmeyle gerçekleştirilmesi planlandı. Geçtiğimiz yaz aylarında yavaşlayan çalışmalardan dolayı yüzeyden istasyona ulaşılması ekim sonuna kaldı.

Kasım ayındna itibaren ince işlere geçilecek olan çalışmaların 31 mart 2013 tarihinde bitirilmesi hedefleniyor.

Bağcılar Belediye Başkan Yardımcısı Şahin Köse, Bağcılar’da bulunan Gümüşhane derneklerine kahvaltı verdi.

Kahvaltıya Bağcılar Gümüşhaneliler İl derneği başkanı Zafer Uçan ve yönetim kurulu üyeleri ile tüm köy dernekleri eksiksiz olarak katıldı. Bağcılar Belediyesi çadırında 14-23 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan program ile ilgili istişarelerde bulunuldu.

Toplantıda konuşma yapan Şahin Köse,birlik ve beraberlik içinde olunması gerektiğini,bu ve buna benzer programlara katılım sağlanarak gücümüzün ispatlanması gerektiğini belirtti.

İl derneği başkanı Zafer Uçan ise yaptığı konuşmada, bu bir haftalık programın önemine dikkat çekerek gücümüzün gösterilmesi için yoğun bir katılım gerektiğini belirterek tüm hemşehrilerimizin programlara aileleri ile birlikte gelmelerini istedi.

Ayrıca 18 Eylülde saat:18.30-21.00 saatleri arasında tv de canlı olarak yayınlanacak kapanış gününe tüm hemşehrilerimizin katılımının sağlanması istendi.

Başkan Yardımcısı Şahin Köse ve Dernek Başkanı Zafer Uçan, toplantıya katılan tüm üyelere teşekkür etti.

Bağcılar Gümüşhaneliler İl derneği belediye başkan yardımcısı ile /> </div>
		
			</div>
					<div class=

Bağcılar Belediyesi, kentsel dönüşüm için Kentsel Dönüşüm Şefliği’ni kurdu ve Kentsel Dönüşüm Ofisi’ni de açmak üzere. Kentsel dönümüşü cazip hale getirmek için de bin metre kare ve üzeri parseller için yüzde 10’dan başlamak üzere yüzde 30’a kadar imar artış izni veriliyor.

Bağcılar Belediyesi, kentsel dönüşüm için hazırlıklarını tamamlıyor. Bu kapsamda Plan Proje Müdürlüğü bünyesinde Kentsel Dönüşüm Şefliği kuruldu. Kentsel Dönüşüm Ofisi kurma çalışmaları da devam ediyor. Şeflik bünyesinde bir inşaat mühendisi, bir mimar, şehir ve bölge plancısı ile 2 danışman görev yapıyor.

VATANDAŞLARI BİLİNÇLENDİRME ÇALIŞMALARI YAPILIYOR

Kentsel Dönüşüm Şefliği bir taraftan vatandaşların bilinçlendirilmesi çalışmalarını sürdürürken diğer taraftan kentsel dönüşüm bölgelerinin oluşturulması için çalışmaları yürütüyor ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunulacak evrakları oluşturuyor.

Çalışmalar kapsamında Göztepe Mahallesi’nde Kentsel Dönüşüm Ofisi’nin kurulması da planlanıyor. Şeflik bünyesinde kentsel dönüşüm talepleri alınıyor, kentsel dönüşüm alanları ile ilgili tespitler yapılıyor, kentsel dönüşüm alanlarının plan faaliyetleri yürütülüyor, yine sözkonusu alanların avan projeleri yapılıyor. Ayrıca, kentsel dönüşüm alanlarının sosyolojik yapısı inceleniyor.

ÖNEMLİ TEŞVİK UYGULAMALARI DA VAR

Bağcılar Belediyesi, kentsel dönüşümü cazip hale getirmek için önemli teşvik uygulamalarında da bulunuyor. Üzerinde iskan bulunan ve boş parseller için ayrı ayrı olmak üzere bin metrekarenin üzerindeki parseller için yüzde 10’dan başlayarak yüzde 30’a kadar imar artış izinleri veriliyor.

Kentsel dönüşümün bir zaruret olduğunu ifade eden Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, “Bağcılar Belediyesi olarak kentsel dönüşüme hazırız. Bunun için Kentsel Dönüşüm Şefliğimizi kurduk ve hemşehrilerimizi bilinçlendirme çalışmalarını yürütüyoruz. Yine siteler başta olmak üzere vatandaşlarımızla görüşmeler devam ediyor. Kentsel dönüşüm konusunda proje hazırladığımız ve sona yaklaştığımız siteler var. Hemşehrilerimizle ortak çalışarak daha güzel, daha sağlam ve yaşanabilir, daha güvenli bir Bağcılar’ı kurabiliriz. Tüm hemşehrilerimizi, ‘ne yapabiliriz’i konuşmak üzere belediyemize bekliyoruz” dedi.

bağcılar modern kent özelliği kazanıyor

başbakan çayırbaşı tunelini hizmete açtı

Sarıyer-Çayırbaşı Tüneli ile Hacıosman çayırından Kilyos Caddesi'ne kadar olan 1 saatlik mesafe 5 dakikaya indi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Sarıyer-Çayırbaşı Tüneli ile 20 kavşak ve yolun açılışı dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleşti. Toplam maliyeti 432 milyon lirayı bulan yatırımlar İstanbul trafiğini büyük ölçüde rahatlatacak.

Toplam 4 bin 20 metre uzunluğunda iki tüpten oluşan ve resmi açılışı dün gerçekleştirilen Sarıyer-Çayırbaşı Tüneli ilk olarak 6 Haziran’da trafiğe açıldı. Tünel, 2 şerit ve emniyet şeridinden oluşuyor. Yol genişliği 12 metre olan tünelin yüksekliği 8 metre. Acil durumlarda; tüpler arasında 7 adet bağlantı tüneli var. Yaklaşım tüneli ile kurtarma ekipleri tünele direkt ulaşılabiliyor. Tünel en son teknoloji ile donatılmış elektro-mekanik sistemlere de sahip.

Sarıyer Çayırbaş tünelinden günlük ortalama 18 bin araç geçti. Tünel sayesinde yıllık toplam 59 milyon 760 bin TL tasarruf sağlanmış oluyor. İstanbul’a yapılan Kağıthane-Piyalepaşa‚ Bomonti-Dolmabahçe ve Sarıyer-Çayırbaşı Tünel Yollarını bugüne kadar yaklaşık 65 milyon araç kullandı.

haliç hizmete açıldı

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 18 Haziran'da bakıma alınan Haliç Köprüsü'nün bugünden itibaren, planlanandan 9 gün önce trafiğe açılacağını bildirdi.

Bakan Yıldırım, yaptığı açıklamada, Haliç Köprüsü'ndeki bakım çalışmalarının 18 Haziran'da başladığını hatırlattı. 81 gün süren bakım çalışmalarının planlanandan 9 önce tamamlandığını belirten Yıldırım, köprü bakımının 20 milyon liraya mal olduğunu kaydetti.

Özellikle eğitim-öğretim dönemi başlamadan önce Haliç Köprüsü'nü trafiğe açmak için yoğun çaba sarf ettiklerini anlatan Yıldırım, şöyle konuştu:

"Müteahhit firmaların ve Karayolları çalışanlarının özverili çalışmaları sonucu, okullar açılmadan önce bakım çalışmalarını tamamlayarak köprüyü hizmete açıyoruz. Böylece okulların açılmasıyla o bölgede trafikte yaşanacak sorunların da önüne geçmiş oluyoruz. Hem Fatih Sultan Mehmet (FSM) Köprüsü hem de Haliç Köprüsü'nde bakım çalışmaları nedeniyle yaz döneminde İstanbullular biraz sıkıntı çekti ancak bu iki köprünün bakım çalışmalarının yapılması zorunluydu. İstanbullar sabırla çalışmaların tamamlanmasını beklediler. Bizler de FSM Köprüsü'nde 26 gün, Haliç Köprüsü'nde ise 9 gün öncesinde bakım çalışmalarını tamamladık.

Haliç Köprüsü yarın itibarıyla trafiğe açılacak. İstanbullulara hayırlı uğurlu olsun."

kadir topbaş örenci zammını iptal etti

Okulların açılmasına sayılı günler kala öğrenciler lehine ilk müjde Kadir Topbaş'dan geldi. Başkan Kadir Topbaş, geçen hafta ulaşımda yapılan fiyat ayarlamasının öğrencileri kapsayan kısmının iptal edildiğini açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, geçen hafta ulaşımda yapılan fiyat ayarlamasının öğrencileri kapsayan kısmının iptal edildiğini açıkladı.

"Toplu taşımada yaptığımız öğrenci zammı, 17 Eylül'den geçerli olmak üzere iptal edildi" diyen Başkan Kadir Topbaş, yapılan zammın başta öğrenciler olmak üzere farklı değerlendirildiğini ifade ederek, zamların her yıl enflasyon dikkate alınarak yapıldığını söyledi.

Diğer taraftan, öğrencilerin az bir bütçeyle öğrenimlerini sürdürebilme mücadelesi verdiğini bildiklerine de dikkati çeken Kadir Topbaş, bu nedenle yeniden bir düzenleme yapma gereği duyduklarını kaydetti.

Topbaş, toplu taşımada öğrencilere yönelik yapılan yeni düzenlemenin, okulların açıldığı tarih olan 17 Eylül'den geçerli olmak üzere geçerli olacağını da sözlerine ekledi.

vanda depremzedelere konutları teslim edildi

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Van Öğretmen Anadolu Lisesi Spor Salonu'nda düzenlenen deprem konutlarının teslim törenine katıldı.

Atalay, burada yaptığı konuşmada, meşakkatli bir günden sonra Van halkı ile birlikte olmaktan memnuniyet duyduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Başbakanımızın bir sözü vardı. '2012 Ağustos ayı sonundan itibaren kalıcı konutların teslimine başlayacağız' diye. İşte bugün ki programımız, Başbakanımızın o sözünün yerine getirilmesidir. Bunun için buradayız. Söz verdiğimiz gibi ağustos ayı sonunda kalıcı konutlardan bir kısmı tamamlandı. Aslında tamamlanan konut sayısı 7 bin civarında. Ama bazılarının çevre düzenlemesinde sorunlar var. Bugünden itibaren 3 bin 200 konutun kuralarını çekmeye başlayacağız. Peyderpey bu kuraların çekimini yaparak dağıtımını yapacağız. 23 Ekim'de, Başbakanımızın katılımıyla hem o acı günü anacağız hem de bütün konutların dağıtımını yapıp,okullarımızı açacağız, bütün tesislerimizi tamamlamış olacağız. Böylece bir yıl dolduğunda Van ve Erciş'te yeni bir hayat başlamış olacak."

Atalay, bir yıl içinde yapılanları hatırlatmak istemediğini ve 23 Ekim gibi günlerin bir daha olmamasını temenni ettiğini bildirerek, şunları kaydetti: "Van sallandı. Hepimiz, Başbakanımız liderliğinde buradaydık. O zamandan bu yana hep buradayız, hiç gitmedik. Bir elimizi burada oldu. Bürokratlarımız, afet ve şehircilik bakanlığımız burada oldu, valiliğimiz gece gündüz takip etti. Her zaman işler zamanında bitsin diye hep burada olduk. Sadece bizlere değil, Türkiye burada oldu, kardeşlik burada gösterildi. Türkiye büyük bir kardeşlik hukuku içinde bütün vatandaşlarıyla burada oldu."

Atalay, depremden sonra bugün itibarıyla Van'a yapılan toplam harcamanın 3 milyar 333 milyon 754 bin 418 lira olduğunu belirterek, tüm çalışmaların tamamlanması ardından rakamın 5,5-6 milyar liraya ulaşacağını bildirdi.

Vade farkı yok, faiz yok

Yeni konutların, maliyetinin yüzde 30 altında verildiğini belirten Atalay, şunları kaydetti: "Yeni konutların maliyeti 110 bin lira ama biz 75 bin liraya veriyoruz. İki yıl geri ödemesi yok. İki yıl sonra her ay taksitler halinde ödemesi başlayacak, 18 yıl sürecek. 75 bin liranın ödemesi 20 yıl sonra enflasyon farklarını düşündüğümüz zaman; o günün ve bugünün reel fiyatları ile 20-25 bin lira civarında oluyor. Vade farkı yok, faizi yok, bugünkü fiyatla ödeyecek. Bu, devletin depremzedeye bir desteğidir. Orta hasarlı hem işyeri olarak hem konut olarak 2 bin 500-3 bin 500 civarında yer var. Onlara da 10 yıl vadeli faizsiz 15 bin lira destek veriliyor. Hafif hasarlı, küçük çatlağı, boya çatlağı olanlara bin 250 lira, o hasarlar giderilsin diye verildi. Şu ana kadar 14 bin 700 hak sahibine 18 milyon lira bu şekilde ödendi. Onlar da o küçük tamiratları yapıp kendi evlerine taşındılar veya taşınıyorlar."

Toplamda 26 bin 871 konut yapılacak

Atalay, Van'da bugünden itibaren 3 bin 200 konutun kurasının çekildiğini hatırlatarak, Van ve Erciş'te TOKİ tarafından 17 bin 471 konut yapıldığını, köylerde yapılan konut sayısının ise 9 bin 400 olduğunu ifade etti.

Köylerdeki konutları vatandaşların kendilerinin yaptırdığını, fakat köylü vatandaşlara da aynı şartlarda kredi verildiğini anlatan Atalay, ''Biz onlara kredi vereceğiz, ama şartımız projesini ve denetimini biz yapacağız. Örnek projeler yapıldı. Şu an köylerde bin kadar konutun inşaatı başlamış ve hızlı şekilde yapılıyor. Van, Erciş ve köylerde toplam 26 bin 871 konut yapılmış olacak.

Bu süre zarfında hak sahibi olduğu halde Van'da olmadığı veya takibini iyi yapamadığı için başvuramayanlara valilik bir tarih vererek 15 gün içinde başvurularını alacak. Van ve Erciş'te fazla konutlarımız var. Kiracılarımız, Vanlı vatandaşlarımız, TOKİ'den konut sahibi olmak isteyenler için bir çalışma yürütülüyor. Onunla ilgili henüz bir fiyat belirlenmedi ama makul bir rakam olacak.''

Van depreminden sonra birçok kez kente geldiğine dikkati çeken Atalay, günlerinin çoğunu kentte geçirdiğini ve kendisini Vanlı olarak gördüğünü sözlerine ekledi.

toplu taşıma uygulaması başladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi toplu taşımı rahatlatmak ve arttırmak için sadece toplu taşım araçlarının kullanacağı “Toplu Taşıma Yolu” (Bus Lane) uygulamasını başlattı.

İstanbul trafik yoğunluğunu azaltmak amacıyla dünyanın gelişmiş pek çok ülkesinde uygulanan “Toplu Taşıma Yolu” 3 Eylül 2012 Pazartesi günü başladı. Belirtilen güzergâhlarda vatandaşlar zamandan büyük tasarruf sağlayacak. Uygulamanın vatandaşlar tarafından benimsenmesi halinde yaygınlaştırılacak.

Uygulama Pilot bölge olarak belirlenen öncelikle
- Aksaray -Millet Caddesi- Topkapı
- Şirinevler-Mahmutbey yolunda başlanıyor

Daha sonra güzergahlar aşağıdaki gibi genişletilecek.
- Topkapı-Aksaray–Taksim,
- Kızıltoprak–Bostancı–Tuzla,
- Beşiktaş–Maslak,
- Yenikapı–Başakşehir

Uygulama trafiğin yoğun olduğu saatlerde yapılacak, bunun dışında diğer araçların kullanımına açık olacak. Hafta içi sabah 0700.-10.00, akşam 16.00-20.00 saatleri arasında uygulanacak.

Uygulama saatleri ve giriş çıkışlara ait düzenlemeler, şeritlerde yatay ve düşey işaretlemeler yapıldı. “Toplu Taşıma Yolu” 2 mm. yüksekliğinde kompenantlı boya ile veya gereken yerlerde hareketli fiziki engelle ayrıldı.zToplu ulaşım araçları haricinde yola giren ve parklanma yapan araçlar, EDS kameraları ve Emniyet Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından denetlenecek. Belirtilen saatler içinde sağ şeritlerde yükleme-boşaltma ve parklanma yapılmayacak. Şerit başlangıcında, bilgilendirme levhaları ile sürücülere gerekli uyarılar yapılacak, kurallara uymayan sürücüler EDS ile tespit edilerek cezai müeyyide uygulanacak.

Millet Caddesi; Topkapı-Aksaray her iki yöndeki sağ şerit İETT ve Özel Halk Otobüslerine tahsis edildi.

Şirinevler-Mahmutbey yolu da sadece İETT, Özel Halk Otobüsleri ve Minibüsler tarafından kullanılacak.

Söz konusu şeritlerde taksiler sadece duraklarda yolcu indirip bindirebilecekler.

Otobüs şeridi uygulaması sonucu özel araç yerine toplu taşıma sistemini belirtilen saatlerde günde yaklaşık 17 bin kişinin geçeceği öngörülmektedir. Araç sahiplerinin toplu taşımayı seçmesinden dolayı yıllık 650.000 litre yakıt tasarrufu ile karbondioksit salınımında 1500 ton azalma olacağı hesaplanıyor.

EDS uygulaması başarılı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) "Otobüs Yolu" uygulaması, İBB ve İstanbul Emniyeti'nin titiz çalışması ve İstanbulluların kurallı davranmasıyla başarılı bir şekilde hayata geçti.

Böylece, toplu ulaşım araçlarını tercih edenlerin seyahat süreleri kısalmış oldu. Kurallara uymayanlara ise Emniyet ekiplerince ceza kesildi. Kurallara uymayan araçlara Emniyet Müdürlüğü ekipleri ve EDS'ler ile ceza kesildi.

EDS nedir?

İstanbul’da şuan şehir içi trafiğinde uygulanan bir sistem olan elektronik denetim sistemi (eds) sürücüleri kameralarla denetim altında tutmayı amaçlıyor. Bu yıl olumlu sonuçlar veren bu uygulama Başbakan’ın da katılımyla gerçekleşen Karayolları Güvenlik Kurulunda ele alındı ve şehirler arası trafikte de kullanılması kararlaştırıldı. Büyük iller ve çevre illerden başlayacak proje zamanla tüm Türkiye’de yayılacak ve sürücüler kameralarla denetim altına alınacak.Bu yöntem ile sürücülerin daha az hata yapması ya da yapacağı kural ihlallerinden kameralar nedeniyle vazgeçeceği düşünülüyor.

Bağcılar'da uzun yıllar yaşayanlar Melek Kırtasiyeyi tanırlar. Bağcılar meydanda sadece 50. Yıl Adnan Ötügen İlkokulu ve Bağcılar ilkokulu varken Melek Kırtasiye'de vardı. O zamanlar öğrenci olarak Melek Kırtasiye'den okul ihtiyaçlarını karşılayanlar şimdilerde çocuklarının ya da (belki) torunlarının okul ihtiyaçlarını karşılamak için uğruyorlar.

Melek Kırtasiye her eğitim öğretim yılı başlarında kendini yeniler. Tabiri caiz ise eğitimde modayı takip eder. Okul malzemelerinde teknoloji ve bilişimin getirdiği yenilikleri takip eder. Her güzel ve faydalı ürünü özenle seçer, alır ve mutlaka bulundurur. Gelişimi yakından takip ederek öğrencilerin beklentilerini görsel olarak da karşılar.

Melek Kırtasiye gelişime ve değişime açıktır. Bir çok ürünü değişik biçim ve şekillerde bulup almanız mümkündür. Orda tek değişmeyen şey güleryüz ve samimiyet.

Engin Güzel Melek Kırtasiye'nin misyonuna ve vizyonuna uygun bir esnaf örneği sergiliyor. Bağcılar'ın böylesi esnaflara ve ticarethanelere ihtiyacı var.

Bağcılar Meydan olarak halkın sevgisini ve takdirini kazanmış Melek Kırtasiye'ye ve çalışanlarına teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

MELEK KIRTASİYE

sanalbasin.com üyesidir